iletisim@bursainsaat.com
Bursa İnşaat

TOBB Verilerine Göre Yılın İlk Yarısında 2.957’si İnşaat Olmak Üzere 18 Bin Şirket Kapandı

2020’nin ilk 6 ayında 18 bin 140 şirket kapanırken, geçen yılın aynı dönemine göre en fazla artış madencilik ve taş ocakçılığı sektöründe görüldü.

Kaynak : egirisim.com
21 Temmuz 2020 Salı, 11:30
1280 Görüntülenme
TOBB Verilerine Göre Yılın İlk Yarısında 2.957’si İnşaat Olmak Üzere 18 Bin Şirket Kapandı

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) verilerine göre, 2020’nin ilk yarısında kapanan şirket sayısında geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 12’lik artış görüldü. Geçen yıla kıyasla kapanan şirket sayısında en fazla artış yaşanan sektör %79 ile madencilik olurken ikinci sırada %66 ile gayrimenkul faliyetleri ve üçüncü sırada ise %40 ile ulaştırma ve depolama şirketleri yer aldı. İnşaat gibi geniş paydaşların olduğu sektörlerde şirketlerin kapanması domino etkisi oluşturdu.

“2 bin 957 inşaat şirketi kapandı”

Kapanan her şirketin farklı sektörlerdeki paydaşları üzerinde olumsuz bir etki oluşturduğu ifade edildi. İnşaat sektöründe koronavirüs salgınıyla ilk kez karşılaşıldığında Mart ayından Haziran ayına normalleşmeye kadar geçen sürede ekonomik olarak ciddi bir daralma yaşandı. Kapanan inşaat şirketleri, madencilik, taş ocakları ve gayrimenkul sektörlerini doğrudan etkiledi. Mali açıdan daha zayıf olan şahıs şirketlerinde bu durum daha net görüldü. Yalnızca 2020’nin ilk ayında 2 bin 957 inşaat şirketi kapanırken bunların 1.934’ünü müteahhit olarak sınıflandırılabilecek bireysel inşaat şirketleri oluşturdu.Buna bağlı olarak birçok tedarikçinin de işleri durma noktasına geldi. 

“2020 şirketler için sınav niteliğinde”

Bu zor dönemden başarıyla çıkan şirketlerin önümüzeki dönem için büyük bir potansiyele sahip olduğunu söyleyen Dr. Aziz Murat Hatipağaoğlu, “Artan talepler ve bu talepleri karşılayacak şirketlerin sayısının azalması, şirketlerin yeni döneme ivme yakalayarak girişini sağlayabilir. Bunun haricinde koronavirüs salgınıyla birlikte yakın coğrafyamızdaki birçok ülkenin sınırlarını kapatarak içe kapanması yeni iş fırsatlarını da beraberinde getiriyor. İhracat için şirketlerimizin iş süreçlerini geliştirmesi bu dönemin en büyük öğretilerinden biri oldu.” açıklamasında bulundu.