iletisim@bursainsaat.com
Bursa İnşaat

Salgın Sonrası Talep Edilen Konut Satış Fiyatı %11, Kira %6 Arttı

Salgın sonrası ülke genelinde talep edilen konut satış fiyatı %11, kira fiyatı %6 yükseldi. Müstakil konutlara talep arttı. Artan talep ile birlikte müstakil konutlar için satış fiyatı %25, kira fiyatı ise %18 yükseldi.

Kaynak : finansgundem.com
29 Nisan 2020 Çarşamba, 19:50
1781 Görüntülenme
Salgın Sonrası Talep Edilen Konut Satış Fiyatı %11, Kira %6 Arttı

Korona virüs salgının ülkemizde etkilerinin görülmeye başladığı 11 Mart tarihi öncesi ve sonrasındaki dönemlerde gayrimenkul satış ve kiralarında talep edilen fiyat değişimi ne oranda oldu? Salgınla birlikte yazlık ve yayla evi şeklinde ikincil konut talebine yöneliş oldu mu?

Gayrimenkul değerleme platformu Endeksa’nın 1 Ocak – 11 Mart arasındaki dönem ile 11 Mart’tan günümüze kadar olan dönemi karşılaştırdığı analizine göre iki dönem arasında ülke genelinde konut satış fiyatı %11, kira fiyatı ise %6 artış gösterdi. Analizlere göre salgının etkisinin görülmeye başlanması ile birlikte yazlık ve yayla evi şeklinde ikincil konut talebi arttı. Dolayısıyla bu tipte konutların yer aldığı büyük şehirler dışındaki illerde ve bu amaçla fazla tercih edilen müstakil konutlarda daha fazla artış görüldü. Özellikle müstakil konutlara artan talep nedeniyle müstakil konutların satış ve kira fiyat artışı tüm konutların fiyat artışından daha yüksek oldu. Ülke genelinde müstakil konutların fiyatı %25, kira fiyatı ise %18 artış gösterdi.

Verileri değerlendiren Endeksa.com Kurucu Ortağı ve Genel Müdürü Görkem Öğüt, “Salgının etkilerinin ülkemizde görülmeye başlanmasından sonra konut talebinin büyük şehirlerden diğer şehirlere ve özellikle yazlık bölgelere ve yayla evlerine kaydığını görüyoruz. Konut tipi bazında analiz ettiğimizde ise müstakil konutlara ilginin arttığı çok net görülüyor. Bu durum talep edilen konut satış ve kira değerlerinde artışa sebep oldu fakat henüz pazarda bunu karşılayacak işlemlerin olmadığını görüyoruz. Dolayısıyla önümüzdeki dönemde bu fiyat artışının dengeye oturacağını düşünüyoruz.” dedi.

En fazla artış yazlık ve yayla bölgelerinde

İki dönem arasında satış fiyatında en fazla artış görülen il Muğla oldu. Muğla’da satış fiyatı %32 oranında artarak 5.719 TL/m2 ‘ye yükseldi. Muğla’dan sonra en fazla artış görülen il ise Antalya. Antalya’da satış fiyatı %21 artış gösterdi ve 2.880 TL’ye yükseldi. Büyük şehirlerdeki duruma bakıldığında İstanbul’da ve Ankara’da satış fiyatının %7, İzmir’de %10, Bursa’da ise %8 artış gösterdiği görülüyor.

Müstakil konutlara ilgi artıyor

Salgın etkilerinin görülmeye başlanması ile birlikte yazlık ve yayla evi gibi müstakil konutlara olan talebin arttığını ve bunun da fiyatı artırdığını görüyoruz.

Müstakil konutlarda satış bedelleri İstanbul’da %11, Antalya’da ve Bursa’da %22, Muğla’da %20, İzmir’de ise %15 artış gösterdi. Salgın etkisi sonrası müstakil konutların talep metrekare birim fiyatı İstanbul’da 6.747 TL, Muğla’da 7.545 TL, Antalya’da 3.945 TL, İzmir’de 5.786 TL, Aydın’da 3.603 TL, Bursa’da 3.042 TL oldu.

Kira talebi büyük şehirlerden diğer bölgelere kaydı

Kira bedelleri incelendiğinde de benzer değişimler görülüyor. Salgının etkisinin görülmeye başlandığı dönemden sonra İstanbul’da kira bedelleri %5 artış gösterirken, Aydın’da %12, Muğla’da %8, İzmir ve Antalya’da %7 artış görüldü. Salgın etkisi görülmeye başlandıktan sonra ise konutların ortalama metrekare birim kira bedeli İstanbul’da 18,51 TL, Muğla’da 19,58 TL, Antalya’da 15,36 TL, İzmir’de 14,77 TL, Aydın’da 11,20 TL, Bursa’da ise 10,75 TL oldu.

En büyük artış müstakil konutlarda

Müstakil konutlarda kira bedellerindeki artış oranları tüm konut kiralarının artış oranından oldukça yüksek. İstanbul’da müstakil konut kiraları %7 artış gösterdi, Antalya’da %21, İzmir’de %17, Muğla’da ise %7 artış gösterdi. Müstakil konutların metrekare kira bedeli İstanbul’da 22,38 TL, Muğla’da 23,50 TL, Antalya’da 15,61 TL, İzmir’de 18,81 TL, Aydın’da 11,42 TL, Bursa’da ise 9,80 TL oldu.