iletisim@bursainsaat.com
Bursa İnşaat

İnşaat ve Gayrimenkul Sektörü Konut Satış Rakamlarından Memnun!

TÜİK Aralık 2019 konut satış istatistikleri rakamları açıklandı. Açıklanan rakamlara göre Aralık ayında konut satış rekoru kırılırken sektör temsilcileri açıklanan rakamları memnuniyetle karşıladı. Detaylar haberimizde...

Kaynak : emlak365.com
16 Ocak 2020 Perşembe, 08:48
322 Görüntülenme
İnşaat ve Gayrimenkul Sektörü Konut Satış Rakamlarından Memnun!

Konu hakkında değerlendirmede bulunan Sur Yapı ve Konutder Yönetim Kurulu Başkanı Z. Altan Elmas 2020 yılından çok daha umutlu olduklarını söyledi.  KAMU BANKALARININ KONUT KREDİSİ FAİZ İNDİRİMİ SEKTÖRÜ ATEŞLEDİ! 2019 yılına kötü bir başlangıç yapan inşaat sektörünün kamu bankaları tarafından başlatılan faiz indirimi ile hareketlendiğini belirten Elmas "Türkiye genelinde Aralık ayında 202 bin 074 adet konut satıldı. Son altı ayda ortalama 140 bin aylık satış rakamını yakaladık ve yılı 1 milyon 348 bin 729 konut satışıyla kapadık. 2018 yılıyla kıyaslarsak yüzde 1,94 civarındaki azalışa rağmen son 4 yıllık ortalamaya çok yakın bir rakamla seneyi bitirdik. Hükümetimizin aldığı tedbirler neticesinde, 1 Ağustos itibarıyla kamu bankalarının konut kredisi faiz oranlarını 15 yıl vadeye kadar yüzde 0.99’a indirmesiyle başlayan süreçle ertelenen konut talebi canlanmış ve vatandaşlarımız yeniden konut alımına geçmişti.

Aralık ayında kırılan rekorda yıl sonunda biten tapu harcı ve KDV oranındaki indirimin de önemli bir payı olduğunu görüyoruz. Böylece yılın ilk yarısında yaşanan düşüşü ikinci yarıda telafi ettik ve çalışmalarımızın karşılığını aldık. Sektörümüzün yeniden moral bulmasıyla birlikte 2020 yılının üretim ve istihdamın arttığı daha bereketli bir yıl olmasını temenni ediyoruz" dedi.  YABANCILARA KONUT SATIŞI İLE 2020 YILINDA 8 MİLYAR DOLARLIK DÖVİZ GİRDİSİ HEDEFLENİYOR Elmas yabancılara konut satışı rakamlarını da değerlendirerek 2019 yılını rekorla bitirdiklerini 2020 yılında ise bu rekoru bir üst kademeye taşımayı hedeflediklerini söyledi.  Yabancıların konut satışlarından 2020 yılında 8 milyar dolarlık döviz girdisi elde etmek istediklerini belirten Elmas hükümetten destek istediklerini belirtti.